Media-analyysillä saat tapahtuma- ja trenditietoa organisaation asiantuntijuuden tueksi

Mediat informoivat meitä päivittäin hyvinkin laajasti erilaisista asioista, mutta oletko koskaan tullut ajatelleeksi, että media-aineistosta voisikin oman organisaation julkisuuskuvan lisäksi etsiä tietoa kiinnostavista tapahtumista, joista tilastotietoa ei ole helposti saatavilla, tai vaikkapa työnantajasi toimintaan vaikuttavista trendeistä?

 

Media-aineiston avulla johtajuutta hukkumiskuolemien asiantuntijana

Norjan meripelastusyhdistyksen (Norwegian Society for Sea Rescue) 2016 julkaistun strategian tavoitteena on, ettei ”yksikään hukkuisi”. Norjan viranomaiset eivät kuitenkaan tilastoi hukkumiskuolemia, joten järjestöllä ei ollut keinoa mitata aloitteidensa onnistumista.

 

Retriever loi median raportoinnista yksityiskohtaisen kuukausittaisen indeksin hukkumiskuolemista, jossa tilastoitiin demografisen ja maantieteellisen tiedon lisäksi esimerkiksi, oliko alkoholilla osuutta onnettomuuteen, putosiko henkilö veneestä tai esimerkiksi laiturilta jne.

 

"Retrieverillä olemme rakentaneet ratkaisuja, joissa mediatietoon yhdistetään muun muassa katsojalukuja, lipunmyyntituloja ja Google Analyticsin mittareita."

 

Tarkasta tiedosta yhdistyksen oli mahdollista laatia strategiaa tukevia konkreettisia toimenpiteitä – kun tiedettiin, miten ihmiset hukkuvat, voitiin kohdistaa täsmäkeinoja hukkumisen ehkäisemiseksi. Tilastot paljastivat esimerkiksi, että muita kansallisuuksia edustavat olivat yliedustettuina uhrien joukossa, ja sai yhdistyksen kohdistamaan huomionsa siihen, kuinka tavoittaa nämä usein norjaa puhumattomat ja paikallisia olosuhteita tuntemattomat veneilijät, jotta myös he tietävät käyttää tarvittavia turvavälineitä ja varusteita.

 

Lisäksi tilastojen ”omistaminen” vahvisti yhdistyksen asemaa lehdistön ja valtion tietolähteenä, sen näkyvyyttä julkisuudessa sekä vahvisti kuvaa yhdistyksestä luotettavana ja hyvämaineisena toimijana, koska yhdistys osoitti käsittelevänsä traagisia tapahtumia uskottavasti ja hyvän maun mukaisesti. Tilastot löytyvät täältä: https://www.redningsselskapet.no/drukning/

 

Tunnista toimialasi kohtalonkysymykset ja yhdistele rohkeasti tiedonlähteitä

Mediasta voi siis kaivaa esille monenlaista hyödyllistä tietoa toiminnan ohjaamiseksi tai viestinnän tueksi, jota ei välttämättä ole saatavissa muista lähteistä. Vielä pidemmälle toki pääset, kun käytät mediatietoa yhdessä kaiken muun organisaatiosi jo keräämän tiedon kanssa. Esimerkiksi Retrieverillä olemme rakentaneet ratkaisuja, joissa mediatietoon yhdistetään muun muassa katsojalukuja, lipunmyyntituloja ja Google Analyticsin mittareita

Käytännössä voisit toimia vaikka näin:

  • Elintarvikeyritys haluaa selvittää kiinnostusta tai markkinarakoa kasvisruokavalioon suunnatuille kauratuotteille. Media-analyysillä tutkitaan, kirjoitetaanko kaurasta tai kasvisruoasta enemmän kuin aikaisemmin. Tietoa yhdistetään asiakaskyselyihin ja myyntilukuihin.
  • Makeisalan toimija haluaa kuvan makeisveroa koskevasta keskustelusta vaikuttamistyön tueksi. Median raportoinnin avulla kartoitetaan yleisen mielipiteen lisäksi valittujen päättäjien aiempia linjanvetoja, joita voidaan hyödyntää esimerkiksi ministeritapaamiseen valmistautuessa.
  • Lentoyhtiö seuraa, miten paljon ilmastonmuutoksen yhteydessä puhutaan lentämisestä, ja käyttää tietoa viestinnän strategiatyössä.
  • Televisiokanava kartoittaa ohjelmien menestystä vertailemalla katsojalukuja ja mediajulkisuutta.

Uteliaisuus palkitsee viestijän ja apuna kannattaa hyödyntää omaa mediaseuranta- tai analyysikumppaniaan.

 

 

 

Kaipaatko apua viestinnän mittaamiseen?

Anna meidän auttaa.

Varaa esittely